BLOG O LITERATURZE KOBIET

„Jesteś oszustką. Syndrom, który cię niszczy” Małgorzaty Mielcarek. Rzecz o kobietach.

Dowiesz się, że nie jesteś sama. To najlepsza zachęta do tego, żeby przeczytać „Jesteś oszustką. Syndrom, który cię niszczy” Małgorzaty Mielcarek. Bo która z nas choćby raz nie była w tym miejscu? Ja? Na pewno chodzi o mnie? To musi być pomyłka! Przecież nie jestem dość dobra.

Znacie to?

Oczywiście syndrom ten może dotknąć każdego. Ze statystyk wynika jednak, że najczęściej dotyczy właśnie kobiet. Zdecydowanie zbyt często nie czujemy się wystarczająco dobre. Nawet jak stoją za nami fakty. Konkretne dokonania. Solidna wiedza i kompetencje. Ciągle nam nie dość. Zaharowujemy się w perfekcjonizmie, bo wciąż nam się wydaje, że jeśli nie będziemy doskonałe, to w końcu tak zwani wszyscy się dowiedzą, że nie zasługujemy na to, żeby być w miejscu, w którym jesteśmy.

Uderzyła mnie w trakcie czytania wypowiedź na temat czerwonych pasków, kluczowej metafory mojej własnej powieści, „Ja sama”. Chłopcy często nie musieli mieć czerwonych pasków. Czuli się dobrzy mimo to. A potem w życiu zawodowym szli po swoje. My uczyłyśmy się, że na wszystko trzeba „zasługiwać”. Ciężką pracą i tzw. „grzecznością”.

Książka jest z gruntu dziennikarska. Znajdziecie tu rozmowy z różnorodnymi kobietami takimi jak Ewa Łętowska,  Sylwia Gregorczyk-Abram, Otylia Jędrzejczak, Joanna Przetakiewicz, Joanna Kołaczkowska, Agnieszka Maciąg i innymi. Sporo danych z różnorodnych raportów socjologicznych, prawnych,  z przedsiębiorstw. Większość znam, tym niemniej porządkowałam je sobie z zainteresowaniem.

Najważniejsze było wsparcie – nie jesteśmy w tym same. To niesie ze sobą pewną ulgę, prawda?

Aga Szynal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej
Postów