BLOG O LITERATURZE KOBIET

Historia z perspektywy jednostki. Ośrodek Karta i dzienniki Małgorzaty Niezabitowskiej „W twoim kraju wojna!”.

„W twoim kraju wojna!” – to tytuł książki Małgorzaty Niezabitowskiej. I jednocześnie słowa wypowiedziane do jej partnera, który w chwili wybuchu stanu wojennego był w Niemczech. Kolejna świetna pozycja wydana przez Ośrodek Karta, pozycja, która pozwala poczuć i zrozumieć tamte emocje, tamto myślenie. Łatwo patrzeć na to, co było z perspektywy czasu. Dobrze zanurzyć się w rzeczywistości taka jaka była wtedy. To szalenie pouczające! (I z takich właśnie materiałów można wyciągać wnioski na teraz).

Dostajemy trzy dzienniki. Od razu skojarzyło mi się to z genialnym „Zaufaniem” Diaza, gdzie też dobieramy się do faktów poprzez kolejne opowieści. Zdzieramy warstwy. Tyle, że tam mamy opowieści różnych osób. Tu wszystkie pochodzą od samej Niezabitowskiej.

Pierwszy dziennik to fikcja bazująca na faktach. Fikcja – dla bezpieczeństwa. Trzeba było zmienić miejsca, bohaterki, bohaterów, żeby nikt nie ucierpiał. Sama Niezabitowska ukryła się pod męskim pseudonimem. Zapiski były przemycane i drukowane na Zachodzie. Stanowiły nieocenione źródło wiedzy o prawdziwych realiach stanu wojennego.  W kontrze do konferencji Urbana i materiałów puszczanych w obieg przez SB.

Przyznaję – raził mnie w tym dzienniku rozbuchany romantyzm i podkreślana na każdym kroku religijność, ale rozumiem założenie (plus rozumiem specyfikę tamtego okresu).

Drugi dziennik – to ten prowadzony przez autorkę na bieżąco, na swoje własne potrzeby. Tworzony w rodzaju żeńskim. Z realnymi aktorami wydarzeń.

I wreszcie trzeci tekst, napisany po latach, gdy nie trzeba się już było bać, że kogoś się wyda na pożarcie komunistycznych władz. Uzupełnienie wiedzy o akcjach, o których nie dało się napisać wcześniej (jak na przykład wciągnięcie brata Wałęsy w zrobienie mu zdjęć, które pokażą, że nie złamał się po internowaniu).

Polecam wszystkim miłośnikom literatury faktu zainteresowanym współczesną historią naszego kraju. To nie jest tytuł dla wszystkich, ale dla tej grupy powinien być interesujący.

Aga Szynal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej
Postów